כאבי ראש הם הסיבה העיקרית שמביאה רבים מאיתנו לביקור אצל הרופא. אף אחד אינו חסין מכאבי ראש, שעלולים להיגרם עקב מכלול רחב של סיבות.

אצל נשים, סיבה נפוצה במיוחד לכאבי ראש קשורה למערכת ההורמונלית של הגוף – וכן, זה נובע במידה רבה מהמחזור החודשי. הנקודה החשובה היא שכאבי הראש ההורמונליים (כמו כאבי הראש כמכלול) לא צריכים להיות גזירת גורל, כאשר יש כיום לא מעט אופני התמודדות איתם.

מאפייני כאבי הראש ההורמונליים

כאבי ראש הורמונליים הם כאבי ראש שהמקור העיקרי להם הוא השינויים ברמות ההורמונים בגוף האישה הגורמים לחוסר איזון הורמונלי. שינויים אלה משבשים את פעילותה של המערכת ההורמונלית, מה שעלול להשפיע באופן ישיר על הגוף. אותם שינויים מאפיינים כאמור את המחזור החודשי, אבל צפויים גם במהלך חודשי ההריון (שמשנים את מאזן הגוף מבחינה הורמונלית) וגם כחלק מתסמיני גיל המעבר.

הקהילה הרפואית כיום סבורה כי שהשינויים ברמת האסטרוגן אצל הנשים הם המשמעותיים מהבחינה הזו: לא בכדי אצל לא מעט נשים מופיעה המיגרנה הראשונה בסמוך לגיל בו מתחילה אצלן הווסת, או כאבי הראש מהווים חלק מרכזי מתסמיני המחזור החודשי.

הרמות הנמוכות של האסטרוגן עלולות להגדיל את הסבירות לכאבים, כאשר גם מצבים של חוסר איזון – לכאן או לכאן – מהווים פתח ללא מעט צרות.

נקודה חשובה נוספת היא שמיגרנות הנובעות מסיבות הורמונליות כוללות במספר רב של מקרים סימפטומים שדומים במהות שלהם לתסמינים של כאבי ראש"רגילים", אך עם הבדל אחד: דרגת החומרה שלהם היא גבוהה יותר.

חשיבות האבחון המדויק

טעות נפוצה של חלק מהנשים היא לחשוב שכאבי ראש הורמונליים הם מצב טבעי, ולקבל אותם לכן כמובנים מאליהם. גם אם בחלק מהמקרים אי אפשר לזהות את הגורמים לכאבי ראש או למנוע אותם לחלוטין, יש מצבים רבים בהם דווקא ניתן ללמוד על הגורמים הספציפיים לכאבים.

אבחון כאבי ראש הופך לאחד הצעדים החשובים בדרך להתמודדות ראויה עם הבעיה הנפוצה הזו. את הכאבים האלה ניתן לאבחן באופן נקודתי כאשר הם מופיעים, על פי דפוסי הכאבים, התסמינים ובדיקות נוספות שמבצע הרופא – למשל בדיקת דם לבחינת רמות ההורמונים השונים בגוף.

בשנים האחרונות יותר ויותר נשים פונות לאבחונים מקיפים יותר של מצב הגוף, שיכולים לספק תשובות לשאלות שונות הנוגעות לכאבי הראש ולגורמים המביאים להם.

כך למשל אפשר לאבחן את מצב מערכות ואיברי הגוף, כמו גם הקשרים שעשויים להביא לסיבוכים דוגמת כאבי ראש, באמצעות מכשיר גלובאל דיאגנוסטיקס. נקודת המוצא היא שאבחון כוללני כזה יכול למנוע גיחות הולכות וחוזרות לרופאים וביצוע שורה ארוכה של בדיקות עד לקבלת תשובות, אם בכלל.

מגוון דרכי טיפול

כפי שהדגשנו מעלה, יש כיום מגוון רחב של טיפולים לכאבי ראש. אבחון הבעיה ושיוכה לגורמים הורמונליים, כפי שקורה לא מעט, יהוו פתח לטיפולים הורמונליים שיכולים להחזיר את המערכת לאיזון ולהפחית את דרגת החומרה והתדירות של כאבי הראש.

נשים רבות שמבינות שמקור הבעיה שלהן הוא הורמונלי יכולות לשפר את המצב כפתרון מונע, או לחלופין להביא לפתרון מהיר יחסית כאשר כאבי הראש כבר מופיעים.

תרופות ומשככי כאבים כלליים עשויים להיות אף הם מועילים, אם כי לא תמיד האישה יכולה לקחת אותם כפי שהיא חפצה: חשבו למשל על חודשי ההריון, או על תופעות הלוואי הלא נעימות של חלק מהתרופות.

במקרים אחרים המפתח להקלת המצב נמצא דווקא באורח החיים של האישה. מצבים של לחצים תמידיים או היעדר מנוחה עלולים לגרום לכאבי הראש ואף להחמיר אותם, ולכן תהיה זו המלצה מועילה לשאוף לאורח חיים רגוע ככל שניתן.