כאבי ראש הם אחת מהתלונות הבריאותיות השכיחות ביותר באוכלוסייה. התופעה של כאבי ראש הינה שכיחה עד כדי כך, מרבית האוכלוסייה תחווה כאב ראש בעוצמה כזו או אחרת במהלך החיים. כאבי הראש יכולים להיות תופעה נקודתית שמופיעה פתאום וגם חולפת במהירות, אך לעתים יכולה להתפתח גם תופעה של כאבי ראש כרוניים וממושכים, המשפיעים על התפקוד היומי ופוגעים באיכות החיים.

כאבי הראש הופכים להיות כרוניים וממושכים מחייבים התייחסות וטיפול בהקדם, על ידי מציאת הגורם להם והטיפול בו וכמובן על ידי הקניית הרגלים חדשים של תזונה מאוזנת של אורח חיים המביאים לבריאות ולמניעה של הופעת כאבי הראש. 
 

תחושת כאב ואי נוחות

כאשר בוחנים את תופעת כאבי הראש אנחנו רואים שישנם סוגים רבים של כאבי ראש, אשר נבדלים זה מזה באזור הופעתם, בעוצמת הכאב, במשך שלהם ובתופעות נוספות שאותן חווים הסובלים מכאבי הראש, אך יש דבר אחד שמאפיין את כל סוגי כאבי הראש והוא שכולם גורמים לכאב ולתחושת אי נוחות רבה.
 
אנחנו מזהים את הסוגים השונים של כאבי ראש ומבחינים ביניהם לפי מספר גורמים:
• עוצמת הכאב הנחווית- כאבי ראש בעוצמה נמוכה ובינונית לעומת כאבי ראש בעוצמה חזקה, המפריעים לתיפקוד היום יומי ומונעים ביצוע מטלות..

• המיקום בו מתפתח הכאב, למשל כאב ראש בצד ימין, כאב ראש בצד שמאל, כאב ראש מאחורי העין,או באיזור הצואר.

• תדירות הופעת כאבי הראש- פעמים ספורות בחודש ועד כאב ראש בכל כמה ימים., ישנם מטופלים שיחוו כאב ראש על בסיס יומיומי,מה שיגרום בהרבה מקרים להתמכרות למשככי כאב למינהם.

• משך הזמן של כאבי הראש- כאב ראש שמופיע וחולף במהירות לעומת כאבי ראש שנמשכים ימים שלמים.

• *תופעות נוספות הנלוות לכאב הראש,כמו בחילות,הקאות,חולשה,מצב רוח ורגישות לאור.
 

כאבי ראש מסוגים שונים

כאבי ראש אחוריים הם לרוב כאבי ראש הנגרמים עקב מתח ולחץ בשכמות ובצוואר. כאב ראש אחורי יורגש בדרך כלל בצד אחד בלבד של הראש. כאבי ראש אחוריים מופיעים בתדירות נמוכה יחסית, פעמים ספורות בחודש, ולא יותר מ-10 פעמים בחודש. עוצמת הכאב הינה בינונית עד חזקה, הכאב מרגיש כמו פעימות תכופות בנקודה אחת באחורי הראש. כאבי ראש אלו נוטים להתחיל בהדרגה, לרוב הם מתחילים להתפתח באמצע היום ונמשכים ממספר שעות ועד מספר ימים. 

כאבי ראש כרוניים הם מסוג כאבי ראש המופעים יותר מ-15 פעמים במהלך של חודש אחד. אלו הם כאבי ראש ממושכים וחזקים, אנשים רבים מספרים על תחושה שהראש פועם בכאב עוצמתי. כאבי ראש אלו מורגשים לאורך כל שעות היממה, אך עלולים להתעצם באמצע היום. 

כאב ראש בצד ימין או בצד שמאל נקרא כאב ראש מצררי, כאב ראש זה מאופיין בכאב חד-צדדי, כאב ראש מאחורי עין אחת או קרוב לה, ותמיד מופיע באותו הצד. כאבי ראש מצרריים יכולים להימשך כשעה, אך מופיעים מספר פעמים ביום, ויכולים לחזור ולהופיע למשך מספר ימים ברציפות, אך אז הם נעלמים לתקופות של שבועות ואף חודשים.
כאב ראש מצררי מתואר ככאב ראש שורף או כאב המנקב את צד הראש, כאב מצררי יכול להיות כאב קבוע או כאב פועם.

כאבי ראש המורגשים בקדמת הראש הם לרוב כאבי ראש הנגרמים עקב בעיה בסינוסים, למשל דלקת או גודש. אלו הם כאבי ראש כרוניים, עמוקים וקבועים, נוטים להתפתח בקדמת הראש, באזור גשר האף או מאחורי עצמות הלחיים. כאבי הראש מועצמים בשל תנועות פתאומיות של הראש או בשל מאמץ. כאב ראש אלו מלווים בתופעות נוספות המאפיינות גודש בסינוסים כגון תחושת לחץ באוזניים, גודש של ליחה ותחושה כללית של חולשה.

כאבי ראש אלו מצביעים על המצאות דלקת כרונית בגוף.מצב העלול לגרום למחלות כרוניות וקשות בעתיד. יש לטפל במוקד הדלקת,ולמגר אותו.

מיגרנה היא סוג נוסף של כאב ראש, חמור מאוד בעוצמתו, כאב ראש שמלווה בבחילות והקאות, בהפרעות ראייה, רגישות קיצונית לאור ועוד. כאבי ראש מסוג מיגרנה עלולים להוציא אדם מכלל תפקוד, כאבי ראש אלו יכולים להימשך מספר שעות ועד מספר ימים, ונוטים להופיע בתדירות גבוהה, אחת לחודש ואף יותר,סטטיסטית יתקפו נשים יותר מאשר גברים.יש טוענים לרקע גנטי,אני מאמינה יותר ברקע התנהגותי,להישנות הסינדרום בקרב בני המשפחה.
 

מה בעצם גורם לכאבי ראש?

לאורך השנים זוהו מספר גורמים המביאים להתעוררות של כאבי ראש ומיגרנות, בהם אלרגיות למזון חסרים תזונתיים, תהליכים דלקתיים ממושכים, חולשה של כלי דם בראש, מצבים מתמשכים של מתח וחרדה, בעיות בעיניים (למשל לחץ תוך עיני) ועוד. בהתייחסות הטיפולית אנחנו קודם כל מבררים מה הגורמים השונים המשפיעים על המטופל, בתופעות הנלוות כמו גם בעוצמת הכאב.

הרבה פעמים מצוי ברקע של כאבי הראש בעיות רגשיות ונפשיות, חרדות, חששות, לחצים, או מתח נפשי מתמשך. מחשבות שעוברות בראש ומצבים רגשיים שונים שיש להם השפעה רבה על התפתחות של מיגרנה, כאבי ראש וסחרחורות.
 

הטיפול בכאבי ראש

הדרך היעילה ביותר לטפל בכאבי ראש היא על-ידי מניעתם, ואת זה נעשה על ידי זיהוי של הגורם אשר מביא להתפתחות כאבי הראש, ונטרול שלו. כך למשל אם אלו הם כאבי ראש הנגרמים בשל בעיות עיניים או בעיות בסינוסים, טיפול בגורם עצמו יסייע להפחית ואף למנוע התפתחות של כאבי הראש.

אם מדובר בכאבי ראש הנגרמים עקב מתח או חרדה מתמשכים, תרפיות שונות של הרגעה, כמו למשל טיפול בתדרים ושימוש בתוספים להרגעת מע העצבים הם דרך יעילה להפחית מתחים ולסייע במניעת כאבי הראש.
הטיפול היעיל בכאבי ראש הנגרמים בשל רגישות במערכת העיכול או אלרגיה למזון כלשהו יהיה בדיקה מקיפה של המזון האלרגני,שלילה של המצאות פתוגנים במע העיכול ,ניקוי ושיקום ריריות המעי..
 
באופן כללי, שינוי של הרגלים ובנייה של אורח חיים בריא ומאוזן, כזה המשלב תזונה נכונה, פעילות גופנית מתונה וקבועה וזמנים מוגדרים למנוחה, הוא אחד הדברים הנפלאים והיעילים לטיפול בתופעת כאבי הראש הרווחת באוכלוסיה.במקרים כרוניים כמו במיגרנות או כאבי ראש תכופים ,נדרשת התערבות טיפולית עמוקה הכוללת ניקוי כבד,שינוי תזונתי קיצוני ושינוי אורחות החיים כדרך טיפול אלטרנטיבית.
 

תזונה נכונה מונעת כאבים

לתזונה נכונה ובריאה יש חשיבות רבה ביותר בכל הקשור לטיפול בכאבי ראש ובמיגרנות. הרגלי התזונה משפיעים מאוד למניעה של התפתחות כאב ראש מכל סוג שהוא.

מאוד חשוב להקפיד על תזונה בריאה, ולפעול לפי כללים מסודרים המגדיריםמה לאכול וממה רצוי להימנע:

• מומלץ לאכול מגוון של מזונות המכילים סיבים תזונתיים, ויטמינים ומינרלים, כדי לשמור על תפקוד תקין של מערכת העיכול ולסייע בסילוק פסולת יעיל.עצירות היא בין הגורמים הנפוצים ביותר למיגרנות.

• מומלץ להקפיד על זמני ארוחות קבועים ועל אכילה של ארוחות קטנות המפוזרות לאורך היום, שעוזרות למנוע תנודות חדות ברמת הסוכר בגוף.

• מומלץ לשלב בארוחות בעיקר מזונות שאינם גורמים לאלרגיות- דגנים מלאים (אורז, קינואה, כוסמת) שמנים בכבישה קרה (זית, קוקוס, חמניות), מגוון של ירקות טחינה, חומוס, פול, שקדים, מרקים שונים של ירקות או קטניות,ובעיקר להימנע מסוכרים.

• חשוב להקפיד על שתייה מספקת של מים ושל חליטות צמחי,תה ירוק,מים עם לימון

• ולהימנע מקפה ושתיה מתוקה.

• מומלץ להימנע ממזונות מהחי- בשר אדום, עוף, ביצים ומוצרי חלב- כיוון שהם עלולים להגביר מצבים דלקתיים בגוף (הם מכילים חומצה ארכידונית הגורמת לעירור של דלקות)

• חשוב להימנע מאכילה של מזונות שעלולים לגרום לתגובות אלרגיות ולהביא להתפתחות של כאבי הראש. מזונות החשודים כאלרגנים הם מוצרי חלב, כמו תירס, בוטנים ואגוזים שונים, חיטה, סויה, תפוזים ועוד.ניתן לעבור כיום בדיקה ממוחשבת,לא פולשנית לבדיקת רגישות למזון וחומרים סביבתיים.

• מומלץ להימנע ממזונות המכילים חומרים שעלולים לגרום לתגובות של רגישות מוגברת ואלרגיה, למשל מונוסודיום גלוטומט, צבעי מאכל, קפאין, ניטראטים וחומרים נוספים הנקראים ואזו-אמינו-אקטיביים (תיראמין, דופאמין, סרוטונין, טריפטופאן- גורמים לחוסר יציבות מוגבר של כל הדם). נמצא קשר ישיר בין צריכה של מזונות המכילים חומרים אלו ובין התפתחות של כאבי ראש ומיגרנות. 

מזונות המכילים חומרים בעייתיים ומהם מומלץ להימנע- לפת (תיראמין), תפוח-אדמה (תיראמין), אבוקדו (תיראמין), בשר משומר (דופאמין, ניטראטים), דגים משומרים (דופאמין), שמרים (דופאמין), שוקולד (תיראמין). 
 

כאבי ראש, טיפול משלים

תזונה נכונה ובריאה היא דרך יעילה ופשוטה לעזור לגוף לרפא את עצמו ובכך למנוע ביעילות רבה את הופעתם של כאבי הראש. לעיתים רבות, בנוסף לתזונה הבריאה, יש ביכולתנו לשלב בטיפול גם מגוון של צמחים ותוספי תזונה הידועים היטב ככאלו שמפחיתים כאבי ראש ומסוגלים אף למנוע את הופעתם.יש לברר בראש ובראשונה את מקור הכאב ולטפל בגורם.
 
השפעה נרחבת למניעה של דלקות, לעיכוב בהפרשה של סרוטונין והיסטמינים הגורמים לכאב. בן חרצית פועלי היטב כמניעה של התקפים ופחות במצב אקוטי של כאב.
 

תוספי תזונה היעילים לטיפול במיגרנות וכאבי ראש

מגנזיום טאורט- מינרלים חיוניים לתפקודים רבים בגוף, משפרים את היעילות של התכווצות והרפיה של כלי הדם והשרירים ובכך מסייעים למנוע את הופעת כאבי הראש. במחקרים רבים נמצא שאנשים הנוטים לסבול מהתקפים חוזרים של כאבי ראש ומיגרנות סובלים ממחסור במינרלים אלו.למגנזיום השפעה מרגיעה המרחיבה את כלי בהדם.סוג מסוים זה של מגנזיום טאורט נמצא יעיל ביותר בטיפול ומניעה של מיגרנות.
 
חומצות שומן חיוניות- חומצות שומן מסוג אומגה 3 הן בעלות השפעה רבה לחיזוק של מערכת העצבים וכלי הדם, הן משפרות את זרימת הדם בגוף, הן ידועות כנוגדות דלקת המפחיתות רמה של חומרים מעוררי דלקת, וכן משפרות את יציבות הדופן של התאים במוח ושל כלי הדם ולכן חשובות מאוד למניעת כאבי ראש.
 
ויטמינים מקבוצת B (בעיקר B2, B3 ו-B6)- לוויטמינים מקבוצת B יש השפעה נרחבת על התפקוד של מערכת העצבים, כמן גם לשיפור ביצירה של מוליכים עצביים (סרוטונין), להפחתה של מתחים ולשיפור היציבות של כל הדם במוח.ניתן לצרוך קבוצת ויטמינים זו בטיפות תת-לשוניות,להגברת הספיגה והיעילות.
 
הבעיה של מרבית המטופלים הסובלים מכאבי ראש כרוניים היא תלות ואף התמכרות למשככי כאב עוצמתיים.עלינו להעביר אותם הליך גמילה הנמשך מספר ימים וכרוך בתופעות לא נעימות,במקביל לשינוי תזונתי,ופעילות באוויר הצח,ניתן בהחלט להבטיח אחוזי הצלחה גבוהים בטיפול.