דלקת בדרכי השתן תוקפת אחוז ניכר מהנשים, אבל גם גברים אינם חסינים בפניה. השאיפה תהיה להכיר את גורמי הסיכון המרובים לדלקת ולעשות הכול על מנת להקטין את הסיכויים שהיא תתקוף אותנו.

הבעיה היא שדלקות בדרכי השתן יוצרות פעמים רבות פער לא קטן בין הרצוי לבין המצוי, עם לא מעט אנשים שמגלים שהדלקת היא מנת חלקם. טיפול בבעיה נדרש אם רוצים להקל על התסמינים ולהימנע מהסיבוכים האפשריים של הדלקת, במרכזם פגיעה בכליות.

 החדשות המעודדות יותר הן שדלקות בדרכי השתן הן ממש לא סוף העולם. יש מספר פעולות די בסיסיות שניתן לעשות כדי לשפר את המצב.

 אז איך מטפלים?

דלקת בדרכי השתן נחלקת למספר סוגים, כאשר אחת האבחנות העיקריות היא סוג החיידק אשר תוקף את האדם הספציפי. לכן עוד לפני שמדברים על טיפול יעיל בבעיה, חשוב לאבחן אותה בצורה ראויה.

אמצעי אבחון בסיסיים דוגמת בדיקת שתן יכולים לספק תשובות לרוב השאלות. ניתן ולעיתים אף רצוי להכניס לתמונה אמצעי אבחון מתקדמים יותר שיאפשרו לראות את מצב הגוף כולו, כאשר דוגמא מוצלחת היא מכשיר גלובאל דיאגנוסטיקס הזמין ברשת מרפאות ביו-קיור.

 לאחר זיהום החיידקים אשר מביאים לדלקת בדרכי השתן, מסופקת לרוב אנטיביוטיקה המותאמת לחיידק הספציפי שנמצא בגוף. בחלק הארי של המקרים, כאשר הדלקת אינה חמורה יותר מדי, כדורים הנלקחים בבליעה יכולים בהחלט להספיק. הבעיה מתחילה כאשר הדלקת מגיעה לאזור הכליות, כפי שעלול להתרחש במקרים חמורים או בכאלו שלא טופלו בצורה ראויה. במקרה הזה יכול להיות שלא יהיה מנוס אלא להתאשפז בבית החולים לצורך קבלת התרופה בעירוי לוורידים.

 לדלקת בדרכי השתן מגוון תסמינים פוטנציאליים, אשר הטיפול בהחלט יכול להתמקד גם בהם. במילים אחרות: יש צורך באמצעי טיפול המפחיתים את דרגת החומרה של התסמינים המזוהים עם הדלקת ולעיתים גם את תדירות ההופעה שלהם.

תרופות להקלה על תחושות חוסר הנוחות והצריבה יכולות לסייע. שימו לב שלחלקן תופעות לוואי לא נעימות, שמסבירות מדוע השימוש בפועל אפשרי לעיתים רק לפרקי זמן קצרים או במינונים סבירים.

 טיפול הוא עניין של מין

למרות שמטרת העל של טיפולים בדלקת בדרכי השתן דומה באופן יחסי בין גברים לנשים, ההבדלים הקיימים בין שני המינים עשויים להשפיע על אופן מתן הטיפול.

 למרות שהדלקת שכיחה פי כמה אצל נשים, הן לפחות יכולות להתעודד מהעובדה שהטיפול בדלקת עבורן הוא לרוב קצר מועד בהשוואה לגברים. הסיבה לכך היא שה"מסלול" בו עשויים להופיע החיידקים אצל הגברים ארוך יותר, כך שיש סבירות להצטברות של חיידקים בתוך השלפוחית.

 למרות שעיקרון הטיפול כאמור זהה, משכו שונה אצל גברים לעומת נשים. אם נשים יוכלו להעלים את הדלקת (לפחות עד להופעה הבאה) תוך עד חמישה ימים מרגע הופעת התסמינים, אצל הגברים תקופת הטיפול עלולה להיות אפילו כפולה מכך – על אחת כמה וכמה כאשר יש צורך לטפל גם בבלוטת הערמונית, אשר גידול שפירי בה הוא המקור לדלקת בדרכי השתן אצל גברים.

 במקרים חמורים, הן אצל גברים והן אצל נשים, ניתן לצפות לתקופת טיפול והחלמה בת מספר שבועות לפחות. ניתן לשלב את הטיפולים הקונבנציונליים עם טיפולים מקשת הרפואה המשלימה.

כך למשל ידועות כיום מספר "תרופות סבתא" להקלה על דלקת בדרכי השתן, דוגמת פרי החמוציות, פטרוזיליה או עלי סלרי. ניתן להרכיב תפריט תזונתי ייעודי שיסייע להקלה על המצב. בכל מקרה רצוי להקפיד על אורח חיים נכון ופעולות פשוטות שיקטינו את הסיכויים להישנות של הבעיה.