במצב התקין, יהיו במערכת העיכול של האדם מספיק מנגנונים שאמורים לשמור עליה לאורך זמן. המערכת החיסונית ורכיבים אחרים מספקים הגנה מפני פתוגנים, חיידקים ווירוסים שונים לתקוף את המערכת. הבעיה היא שלא תמיד מערכות ההגנה האלה יכולות למנוע מהזיהומים לתקוף את מערכת העיכול.

התוצאה היא תסמינים לא נעימים שמופיעים אצל האדם, עם חשש שהוא סובל מוירוס או מבעיה אחרת שמחייבים פתרון מיידי. תחילת הדרך היא אבחון מדויק של הבעיה, כשגם לאחר מכן יש מספיק דברים שאפשר לעשות.

הגורמים והתסמינים של וירוסים במעיים

הדבר החשוב הראשון שצריך לדעת על וירוסים במעיים הוא שיש תנאים שמגדילים את הסיכויים להם בצורה משמעותית: לכן ניתן להקטין את הסיכונים לבעיה אם יודעים מה לעשות כדי להיזהר. זיהומים במעיים נגרמים לרוב עקב חיידקים ווירוסים שונים, שתוקפים את הגוף תוך שהם מנצלים פעמים רבות חולשה של המערכת החיסונית.

ברוב המקרים ההידבקות בוירוס היא דרך הפה, כאשר האדם צורך מזון או נוזל המזוהם באותם חיידקים. זו הסיבה שחשוב להקפיד על היגיינה נאותה כל העת במטרה להקטין את הסיכוי לאותם זיהומים: שטיפת ידיים לפני כל ארוחה וביציאה מחדר השירותים היא פעולה בסיסית שיכולה להקטין את הסיכויים לוירוסים במעיים עד למינימום האפשרי.

התסמינים הם לרוב כלליים ולא בהכרח תלויים בגורם המביא לוירוס, אבל עדיין חשוב להכיר אותם כדי לדעת לזהות את הבעיה. הסימן המרכזי של וירוסים במעיים הוא שלשולים בדרגות קושי שונות: מעבר לחוסר הנוחות שבשלשולים אלה הם מעמידים סכנה מוחשית של התייבשות.

לצד זה עלול האדם לסבול מתסמינים דוגמת הקאות ובחילות, כאבי בטן, חום, כאבים בראש או בשרירים, עייפות או תשישות וכן הלאה. במקרים החמורים יותר הצואה או ההקאות עלולות להיות דמיות.

הבעיה היא שחלק ניכר מהתסמינים שהוזכרו כאן הם כלליים יחסית, כך שהם עלולים להצביע על הרבה מאד בעיות אחרות שלא בהכרח קשורות למערכת העיכול ולמעיים. כאן בדיוק אמצעי האבחון המדויקים יותר יכולים וצריכים להיכנס לתמונה.

דרכים לאבחון וירוסים במעיים

חלק מרכזי מאד באבחון וירוסים במעיים מקבלים התסמינים השונים של הבעיה, כפי שהוזכרו מעלה. הגורם המאבחן יתשאל את האדם לגבי התסמינים שהוא סובל מהם ויבצע בדיקה גופנית די בסיסית שלו. כאשר יש הרבה תסמינים יכול להיות שיהיה כבר כיוון כללי שיביא לקביעה שהאדם סובל מוירוס זה או אחר.

יחד עם זאת, כן ישנם מצבים בהם מוחלט לבצע בדיקות נוספות ומעמיקות יותר לאבחון המצב. דגימת צואה נחשבת ליעילה על מנת ללמוד האם מסתתרים במערכות העיכול וירוסים שונים, והיא נכנסת לתמונה פעמים רבות במצבים מהסוג הזה. הבעיה העיקרית עם בדיקה מהסוג הזה היא שדרושים מספר ימים עד שהתוצאות שלה תתקבלנה.

וירוסים במעיים נוטים לחלוף כעבור פרק זמן קצר שכזה, ומכאן שייתכן מצב בו כאשר התוצאות מתקבלות הוירוס ייעלם כבר. זו הסיבה שלא צריך בדרך כלל לטפל בוירוסים באופן ישיר, כשנהוג לתת למערכת החיסונית של האדם לעשות את שלה. ברוב המקרים היא תצליח להתמודד עם הוירוס כעבור פרק זמן של מספר ימים.

הטיפול שכן מתבצע מיועד בעיקר להקל על התסמינים המזוהים עם הוירוסים, תוך כדי הקטנת הסיכונים לסיבוכים: תרופות משככות כאבים או מפחיתות חום יכולות להישקל בחיוב כאשר סובלים מוירוס במעיים. אנשים הסובלים מוירוסים במעיים חייבים להקפיד על אחת כמה וכמה על שתיית מים בכמות גבוהה, גם כשהם לא מרגישים בהכרח תחושת צמא. במקרים חמורים יחסית יאושפז האדם במטרה לבצע עירוי נוזלים.