בדיקת MRI הינה סריקה באמצעות שימוש בשדה מגנטי חזק מאוד ובגלי רדיו בתדירות גבוהה.

בבדיקה זו אין חשיפה לקרינה ולכן נחשבת לבטוחה יותר. אך במציאות, כאשר חולה מופנה לבדיקת MRI כדוגמת MRI מח, פעמים רבות הוא נתקל בסירוב קופת החולים לבצעה או בזמן המתנה ארוך מאוד עד לביצוע הבדיקה. זאת מכיוון שבארץ ישנם מספר מועט של מכשירי MRI ובנוסף, עלות הבדיקה גבוהה. ולכן, אנשים רבים מחליטים לבצע MRI פרטי שעלותה נאמדת באלפי שקלים.

ביצוע בדיקת MRI:

במהלך הבדיקה, הנבדק מוכנס כשהוא שכוב לתוך תא צר דמוי מנהרה, בעל שדה אלקטרומגנטי חזק ומוצף בגלי רדיו בתדר גבוה. גופינו מגיב אל גלי הרדיו ותוך זמן קצר פולט אותות רדיו בחזרה ואלו נהפכים לתמונות.
בחלק מן הבדיקות, יוזרק לווריד חומר ניגוד על בסיס מתכת (גדוליניום), חומר זה נחשב לבעייתי אצל חולים בעלי אי-ספיקת כליות.
תיתכן תחושת קלסטרופוביה (פחד ממקומות סגורים) בעת ביצוע הבדיקה.
בדיקת MRI אינה מומלצת לבעלי קוצב לב או לאנשים שלהם רסיסי מתכת בגוף. כמו כן, כאשר מדובר בשתלים על בסיס מתכת, יש צורך בהתייעצות עם הרופא, טרם הבדיקה.

MRI מוח

MRI מח מומלץ לנבדק במקרים בהם יש צורך באיתור מחלה (למשל: טרשת נפוצה) או גידול, הפרעות נוירולוגיות שונות כדוגמת שבץ, פגיעה מוחית או בעצבי המוח, הפרעות הורמונאליות על רקע פגיעה בבלוטת יותרת המוח, דלקות, מומים במוח ועוד.
לעיתים רופא ימליץ על בדיקת MRI מוח כאשר ישנם סימנים מחשידים לתפקוד לקוי של המוח או לגידולים בו כמו למשל: במצבים של  כאבי ראש עזים שאינם חולפים, הפרעות תחושתיות, הפרעות קשות בראייה ובשמיעה או שיש חשד לזרימת דם לקויה למוח.

MRI פרטי

ישנם בארץ מספר מרפאות המציעות לבצע MRI פרטי, כאשר מדובר בהוצאה לא מבוטלת של אלפי שקלים. היתרון במקרה זה הוא החיסכון בזמן והימנעות מהבירוקרטיה הנהוגה בקופות החולים למתן אישור הבדיקה.

אבחון בגלובל דיאגנוסטיק

במסגרת הבדיקה באמצעות מכשיר הגלובל דיאגנוסטיק – ניתן לאבחן את התפקודים המוחיים, את עצבי המוח ורמת התפקוד התקינה או הלקויה שבהם.
פעמים רבות, אנשים רבים מגיעים אלינו לאבחון כשהם סובלים מכאבי ראש בלתי מוסברים, מפגיעה עצבית בפנים או בגוף, מהפרעות בראייה, שמיעה, שיווי משקל וכו'. במסגרת הבדיקה ניתן לאבחן את הגורם לבעיה או לתחושה איתה מגיע הפונה ולהתאים טיפול עבורו. במידת הצורך, יופנה המטופל להמשך בירור ובדיקות ברפואה הקונבנציונאלית.
היתרונות של הגלובל דיאגנוסטיק הם:
- אבחון מהיר ומדויק תוך 8 דקות
- עלות כספית זניחה יחסית לעומת בדיקת MRI פרטי
- הבדיקה אינה פולשנית ואינה כרוכה באי נעימות
- אין צורך בזמן המתנה ארוך לבדיקה או המתנה ממושכת לפענוח
- אין צורך בהכנות מיוחדות לבדיקה
- הצעת טיפול בתזונה, תוספי מזון, טיפולים משלימים וטיפול בתדרים - בהתאם למצב הקיים