אחוז משמעותי מבין הילדים מתלונן בשלב מסוים על כאבי ראש, שנחשבים לאחת הבעיות החוזרות אצלם.

בהרבה מאד מצבים כאבי הראש יהיו נקודתיים: הם יעברו לאחר שהילד ינוח, ישתה (בעיקר בחודשי הקיץ) או ייקח תרופות בסיסיות להפחתת כאבי ראש. הבעיה היא שיש מצבים מורכבים עוד יותר, בהם הכאבים עזים או לחלופין חוזרים בתדירות גבוהה ומדאיגה.

סוגים שונים של כאבים

ילדים נוטים לסבול ממספר סוגים עיקריים של כאבי ראש, המשתנים בתדירות שלהם, בעוצמה שלהם ובמיקום הספציפי שלהם בראש. ברוב המקרים הכאבים ייגרמו עקב מיגרנה, שנפוצה בגיל הילדות ובעיקר בגיל ההתבגרות.

הסימנים של המיגרנה הם כאבים הולכים וחוזרים באחד מצידי הראש, לצד תסמינים גופניים לא פשוטים: כאבי בטן, בחילות והקאות, אי סבילות לאור (פוטופוביה), אי סבילות לרעש (פונופוביה) ועוד. בחלק מהמקרים כאבי הראש יכללו תסמינים מקדימים, המכונים "אאורה" - הפרעות חולפות בראייה, או לחלופין הבזקים של אור.

הסיבות הספציפיות המביאות למיגרנה לא ידועות כיום, אבל ההנחה היא שהמקור לה הוא בעיות תפקודתיות באזורים מוגדרים בגזע המוח. הכאבים מתעוררים פעמים רבות עקב גורמים סביבתיים, דוגמת מתח, חרדות, עייפות, שינויים הורמונליים, אכילה של מזונות מסוימים (למשל שוקולד או גבינה צהובה), חשיפה לא מבוקרת לקרני השמש ועוד.

לצד המיגרנה עלולים הילדים לסבול מכאבי ראש פתאומיים, שאינם חוזרים - הם נגרמים בדרך כלל ממחלות ויראליות (דוגמת שפעת) או דלקת גרון. במקרים האלה הכאבים יחלפו עם הטיפול בבעיה, ולא מצריכים לרוב התייחסות מיוחדת. לצד זה אפשר להצביע על כאבי ראש הנובעים מסינוסיטיס, מהפרעות במפרק הלסת, מלחץ תוך גולגולתי מוגבר ועוד.

שאלת האבחון

מבוגרים יודעים לזהות כאבי ראש, גם אם לא את הסיבות המביאות להם. גם ילדים גדולים יחסית יוכלו לזהות את הכאב, לתאר את העוצמה שלו וגם את המיקום שלו – מה שמקל מעט על האבחון.

אצל פעוטות האבחון בעייתי הרבה יותר, כי הם לא יוכלו מן הסתם לתאר את הבעיה. מה שעושים כצעד ראשון הוא לחפש תסמינים שעלולים להעיד על הכאבים, דוגמת חוסר שקט, בכי בתדירות גבוהה (יותר מבדרך כלל), שפשוף העיניים, העדפה של חדרים חשוכים ועוד.

את טיב וחומרת כאבי הראש יכול לעיתים הגורם הרפואי לאבחן בקלות יתרה, על סמך תיאור הבעיה או הסימפטומים. במקרים אחרים יהיה צורך באמצעי הדמייה, המרכזיים שבהם הם מכשירי CT או MRI. ניתן לשקול אבחון מקיף של בעיות שונות, באמצעות מכשיר Global Diagnostics הפותח על ידי חברת VITATEC ומוצע ברשת מרפאות ביו קיור.

המכשיר בודק תוך שמונה דקות בלבד למעלה מ-600 איברים ב-13 מערכות של הגוף, בצורה שאינה פולשנית ואינה כרוכה בכאבים – מה שהופך אותה מתאימה גם לילדים. לכן ניתן ללמוד באמצעותו על כאבי ראש, כמו גם על סיבות שונות שעלולות להביא להם.

איך מטפלים?

סוג כאבי הראש והמאפיינים שלהם יגדירו את דרכי הטיפול האפשריות, אבל ברמה הכללית יש לא מעט דברים שניתן לעשות. בדרך כלל יעניקו תרופות כלליות לשיכוך כאבים כקו ראשון, למשל אקמול או אופטלגין. חשוב לקבל הפנייה מרופא ילדים, שיתאים את התרופות הספציפיות לילד. במקרים מסוימים, בהם הכאבים חוזרים ונשנים, נהוג להעניק טיפולים תרופתיים מונעים. ילדים גדולים יחסית (שמונה ומעלה) יוכלו לעבור טיפולים התנהגותיים, דוגמת ביופידבק.

אורח החיים של הילד עשוי להשפיע במידה רבה על הכאבים. כך למשל התזונה של הילדים חייבת להיות מבוקרת ובריאה, הם צריכים להקפיד על שעות שינה מספיקות ולהימנע מלחצים – לא משנה עד כמה הלימודים מאיימים. מומלץ בכל מקרה להיבדק מדי פעם אצל הרופא, מאחר שזה עשוי גם להרגיע את הילד.