אחת התלונות הנפוצות ביותר בגינן אנשים מגיעים לביקור אצל הרופא הם כאבי בטן. הבעיה היא שאין סוג אחד של כאבי בטן. הכאבים מכניסים אותנו לעולם רחב של אפשרויות, כאשר כל אחת נבדלת מהשנייה בעוצמת הכאבים, במאפיינים שלהם, בגורמים להם ובפרמטרים נוספים.

במאמר הבא נציג בפניכם את המאפיינים העיקריים של כאבי בטן המוגדרים כפונקציונליים. הם אמנם לא השכיחים ביותר מבין כאבי הבטן, אבל בהחלט מחייבים התייחסות, אבחון וטיפול.

קווים לדמותם של כאבי הבטן הפונקציונליים

כאבי בטן פונקציונליים נגרמים עקב הפרעות שונות במערכת העיכול, אשר כשלעצמן אינן תלויות בתנועתיות של המעיים (להבדיל מכאבים שמקורם בתסמונת המעי הרגיז למשל) אלא בעקבות הרגישות של המעיים לדחפים עצביים.

מבחינה מעשית מדובר בסוג מורכב מאד של כאבים. הכאבים הפונקציונליים נחשבים לעזים במיוחד. אנשים הסובלים מהם חשים לעיתים כאבים בעוצמות כה אדירות, עד שהן פוגעות ביכולת שלהם להתנהל, לעבוד ולשמור על שגרת החיים שלהם.

הגורמים האפשריים: פיזיים וגם נפשיים

כאבי בטן פונקציונליים עשויים להיגרם עקב מכלול רחב של גורמים, אם כי בהרבה מקרים מופיעים הכאבים בלי שיודעים בדיוק מהם הגורמים המביאים להם. תרחיש אפשרי הוא זה בו הכאבים נגרמים כתוצאה מזיהום או מאירוע אחר המביא לגירויים של המעיים.

במצבים אחרים, כאשר הבטן חווה פגיעות שונות – עקב מחלות או גורמים אחרים – הקולטנים העצביים שבה הופכים להיות רגישים פי כמה. עובדה זו עלולה להביא לכך שעוצמת הכאב שהאנשים יחושו תגדל שבעתיים ותקשה מאד על האנשים לתפקד באופן ראוי.

לא רק גורמים פיזיים עלולים להביא לכאבי הבטן. פעמים רבות אנשים אשר חווים אובדן, שכול וטראומות אחרות סובלים מכאבי בטן המוגדרים כפונקציונליים. זו הסיבה אגב שאצל אנשים הסובלים מהבעיה, תקופות עמוסות מתחים ולחצים מביאות לא פעם להגברת הכאבים האלה פי כמה.

בנוסף לכך, המוח למעשה עשוי לשנות לכאן או לכאן את הכאב שהם חווה. חרדות, דיכאונות ומצבים נפשיים קלים עלולים להביא למצב בו האדם יתמקד בכאב, ש"יתחזק" מאד כתוצאה מכך. מנגד, אדם רגוע (באופן טבעי או לאחר אי אילו טכניקות הרפיה) עשוי להרגיש כאבים בדרגת עצימות נמוכה יותר.

אז איך מטפלים?

אבחון הבעיה והגורמים האפשריים לה הוא השלב המרכזי והחשוב ביותר בדרך לפתרון. ניתן לעשות זאת באמצעי אבחון מסורתיים, אם כי מדובר במשימה לא פשוטה כלל על רקע הקושי להוכיח את הקשרים המביאים לאותם כאבים. אבחונים מקיפים של הגוף, דוגמת אלה הנעשים באמצעות מכשיר גלובאל דיאגנוסטיקס, הופכים לרלוונטיים. מכשיר האבחון המהפכני סוקר את כל הגוף, על שלל איבריו ומערכותיו, תוך מספר דקות בלבד. ניתן ללמוד דרכו על הסיבות האפשריות המביאות לכאבים בעזרת רפואת התדרים.

כאבי בטן פונקציונליים הם כאבי בטן לכל דבר ועניין, המחייבים פתרונות משדות משחק שונים – שילוב בין מספר דרכי טיפול הוא בהחלט בגדר אפשרות. תרופות כלליות או ייעודיות לשיכוך כאבים יכולות לסייע, אם כי לרוב ההתבססות עליהן תהיה במקרים פשוטים יחסית: בכאבים עזים יותר, כפי שקורה לא פעם במקרה של כאבי בטן פונקציונליים, היעילות עלולה לרדת פלאים. דרך טיפול מקובלת היא באמצעות תרופות נגד דיכאון, הלוקחות במקרה הזה את תפקידם של משככי הכאבים.                                                                            

על רקע הקשר ההדוק בין המוח לבין עוצמת הכאב שחשים, ברור מדוע טיפול פסיכולוגי יכול לחולל דברים חיוביים מאד. שורה ארוכה של טיפולים פסיכולוגיים אפשריים כאן, ביניהם טיפול פסיכודינמי, דמיון מודרך, הרפיה, הפינוזה וכדומה. טיפולים מקשת הרפואה האלטרנטיבית, למרות שלא בהכרח מוכחים מבחינה מחקרית, הוכחו כיעילים בלא מעט תרחישים.