דלקת מפרקים

דלקת מפרקים שגרונית היא מחלה דלקתית שבה המפרקים, בדרך כלל גם אלה של כפות הידיים וכפות הרגליים, מפתחים דלקת, מצב המוליך להתנפחות, לכאבים ובמקרים רבים להרס החלק הפנימי של המפרקים.
ברחבי העולם, דלקת מפרקים שגרונית מתפתחת אצל אחוז אחד בקירוב מהאוכלוסייה, בלי שום קשר לגזע או לארץ המוצא ופוגעת בנשים בתדירות גבוהה פי שניים עד שלושה יותר מאשר בגברים. בדרך כלל, דלקת מפרקים שגרונית מופיעה תחילה בגילאים שבין 25-50, אבל היא יכולה להופיע כל גיל. דלקת מפרקים שגרונית יכולה להופיע אצל ילדים – במקרה כזה מדובר בדלקת מפרקים שגרונית של גיל הנעורים – והתסמינים והפרוגנוזה שלה שונים מאלה של דלקת מפרקים שגרונית רגילה.

סיבות
הסיבה המדויקת לדלקת זו אינה ידועה. היא נחשבת למחלה אוטואימונית. רכיבים של המערכת החיסונית תוקפים את הרקמה הרכה שמרפדת את המפרקים ויכולים לתקוף את רקמת החיבור גם בחלקים אחרים של הגוף, כמו כלי הדם והריאות.
בסופו של דבר, הסחוס, העצם והרצועות של המפרק נשחקים, מה שגורם לעיוותים, לאי יציבות ולהצטלקות בתוך המפרק. קצב ההידרדרות שונה מאוד מאדם לאדם. גורמים רבים ובכלל זה נטייה תורשתית, יכולים להשפיע על דפוסי המחלה.

תסמינים
דלקת מפרקים שגרונית יכולה להתנהל מתון של התפרצויות אקראיות ותקופות הפוגה ארוכות ללא מחלה, או כמחלה מתקדמת בקצב קבוע, שיכול להיות איטי או מהיר.
דלקת מפרקים שגרונית עשויה להתחיל לפתע, בכך שמפרקים רבים מפתחים דלקת בעת ובעונה אחת. במקרים רבים יותר, דלקת מפרקים שגרונית מתחילה בהדרגה ופוגעת באיטיות במפרקים שונים.
בדרך כלל הדלקת סימטרית:
בעת שמפרק בצד אחד בגוף נפגע, המפרק המקביל בצד האחר של הגוף נפגע גם הוא.
באופן טיפוסי, המפרקים הקטנים באצבעות הידיים והרגליים, בכפות הידיים ובכפות הרגליים, במרפקים, בשורשי כף היד ובקרסוליים הם שמפתחים את הדלקת בתחילה.

טיפול בשדה האנרגיה של גוף האדם:
הטיפול בתדרים
הינו טיפול בשדה החיוניות האנרגטי של גוף האדם עפ"י עקרונות טיפול בשדה החיוניות של חברת ויטה טק – vitatec
הטיפול מהווה כטיפול תומך/ משלים לטיפול הנטורופתי.

הגורמים למצבי חום גבוה בפרקים עלולים להיות גורמי מחלות חיצוניים או מערכת החיסון של הגוף עצמו.

גורמים שונים עלולים להפעיל את מערכת החיסון כך שהמפרקים ייפגעו עוד יותר. חומרי האיתות מושכים את התאים החיסוניים למקום, וכתוצאה מכך החום עולה. במקרה של מחלת הגאוט תיתכן הצטברות של גבישי חומצת שתן במפרקים, ולכן עלולה להתפתח דלקת.  

הבעיה העיקרית במצבי חום במפרק היא שהסחוס מקבל אספקה מועטה מאוד של חומרים מזינים גם במצב של תפקוד תקין. הסחוס עלול להיפגע גם בגלל הפרשת תאים חיסוניים מסוימים, למשל רדיקלים חופשיים. בעקבות זאת עלול להיגרם כאב, והאיבר יתחדש בקצב איטי ביותר-במקרה הטוב.

יישומים אפשריים של הטיפול

·        שינויים בשדות החיוניים התואמים לדלקות מפרקים.