בענין כאבי הגב,אנחנו לא לבד,יחד איתנו יסבלו כ80% מהאוכלוסיה,וזו הסיבה השכיחה ביותר לביקור אצל רופא.נתון מפתיע נוסף הוא שגם אלו העוסקים בפעילות גופנית מאומצת וגם אלו שרק מניעים את שלט הטלויזיה יסבלו.

האנטומיה של הגב

המבנה המורכב של הגב נועד לספק תמיכה לראש ולאחורי הגוף, כוח לאחורי הגוף ויכולת תנועה וגמישות רבה. החלק העליון של הגב מספק תמיכה מבנית רבה, בשל זוג הצלעות המחוברות לכל חוליה, שגם מגבילות את התנועתיות של הגב העליון. החלק התחתון של הגב הוא גמיש ומאפשר תנועה בכל הכיוונים. רבים טועים לחשוב שניתן להתייחס אל הגב כאל איבר אחד כללי וגדול, המהווה מקור לכאבים שונים.

כאבי הגב מוכרים מאוד ויכולים להופיע בצורות שונות, למשל כאבי גב תחתון, כאבים במרכז הגב, כאבי גב עליון או מתח ונוקשות בצוואר. כאבי הגב השכיחים ביותר נגרמים בשל בפגיעה בעצבים, בגידים ובשרירים של הגב או בגלל מצב של ניוון בחוליות ובעמוד השדרה.
בירור ואיבחון גורמי הכאב,הינם קריטם להליך הטיפולי,לצערנו יכולתה של הרפואה המקובלת לאבחן את גורם הפגיעהמוגבל מאוד. צילומים ובדיקות שונות יצביעו על מקום הפגיעה,אך מה הוא הגורם? ואיך ניתן לטפל?

מה הם הגורמים לכאבי הגב?

כאבי גב נמצאים גבוה ברשימה של מצבים הנגרמים בשל פגיעה עצמית, כיוון שמרבית מכאבי הגב מקורם בהרגלים לא נכונים שמתפתחים לאורך תקופה ממושכת, למשל יציבה לקויה ועמוד שדרה לא ישר, עבודה פיזית מאומצת, ישיבה לא נכונה מול שולחן העבודה או במכונית, הרמה או משיכה של דברים בצורה לא זהירה.

קיימים גם גורמי סיכון, המגבירים את הסכנה להתפרצות של כאבי גב, בהם עישון, חוסר בפעילות גופנית, חסרים תזונתיים, עצירות, השמנת יתר, דלקות מפרקים, אוסטאופורוזיס, מתח נפשי, הריון.מרבית כאבי הגב ,וכאבי הגוף בכלל קשורים למצב דלקתי המתרחש ברקמות.

כאבי גב תחתון

כאב בגב התחתון הוא כאב שמורגש החל מאזור החוליות המותניות התחתונות, חוליות העצה ועד עצם העצה. לעיתים כאב גב תחתון מלווה גם בכאב שמוקרן לאזור העכוז או לאורך אחת מהרגליים, זאת בשל לחץ על עצב הסיאטיקה.
אזור הגב התחתון נושא בעומס רב, מאחר שדרכו עובר משקל הגוף, ובנוסף, הוא גמיש ומאפשר תנועה רבה, שרק מוסיפה לעומס שנצבר באזור. הסיבה העיקרית להופעתם של כאבי גב תחתון היא פגיעה מכנית במבנה של השלד והחוליות, או מתח ועומס רב על השרירים והגידים באזור.
סיבות נוספות להופעת כאבי גב תחתון הן גידולים ממאירים בעמוד השדרה עצמו או ברקמות הסמוכות, מחלות ניווניות או דלקות פרקים, ליקויים מבניים מולדים, כמו למשל עקמת או בעיות התפתחותיות במבנה החוליות או סיבות נפשיות, כמו מתח נפשי ודיכאון כרוני ברפואה ההוליסטית אנו בהחלט נוטים לקשר עומס רגשי ומנטלי רב לכאבי הגב,ואורח החיים המודרני אכן כרוך בעומס בלתי אפשרי,כלכלי משפחתי וחברתי.

כאבי גב עליון

כאבי גב עליון מהווים תופעה שכיחה שנגרמת לרוב בשל שרירים "תפוסים". הגורם העיקרי לכאבי גב עליון הוא עומס יתר. כאבי גב עליון מורגשים בעמוד השדרה והשרירים שסביבו, בחלק שבין חוליית הצוואר התחתונה לחוליית המותן העליונה.


הגורם השכיח ביותר לכאבי גב עליון הוא פגיעה ברקמות רכות- גידים, שרירים ורצועות. פגיעה זו יכולה להתפתח בשל פעילות לא תקינה של השרירים והמפרקים באזור עמוד השדרה העליון, למשל, ישיבה שפופה וממושכת מול טלוויזיה או מחשב שעלולה להוביל לבלאי של החוליות בגב העליון ולפגיעה ברקמות התומכות שפועלות סביבן ועקב כך מתפתחים דלקת וכאב.


סיבות נוספות לכאבי גב עליון הן חוסר איזון בשרירי הגב העליון הגורמים לחוסר יציבות של החוליות ולתנועה לא נכונה, פציעות בשל תנועות חוזרות הגורמות לשחיקה בחוליות ולעומס על הגב העליון, תאונת צליפת שוט שעלולה לייצר בעיה גם בגב העליון בנוסף לצוואר וכן מתח נפשי ממושך הגורם לכך ששרירי השכמות מכווצים במשך שעות ארוכות בשל לחצים ומתחים נפשיים.
ניתן בבדיקה ממוחשבת,לא פולשנית היום ,לבדוק בדיוק היכן מתרחשת הבעיה,האם ברמת השרירים או החוליות הצואריות,ולטפל בהתאם.

המאפיין הזהה- נוכחות של כאב.

המאפיין העיקרי לכל כאבי גב השונים הוא עצם נוכחותו של כאב כלשהו- קל, חמור, חד, דוקר, עמום, הדרגתי או פתאומי או כזה המקרין לאזור הרגליים או הצוואר.
בנוסף לכאב יכולה להופיע תחושת נוקשות בנקודה כלשהי אורך עמוד השדרה, מבסיס הצוואר ועד עצם הזנב או אי יכולת לעמוד זקוף בשל התכווצות שרירים חזקה באזור הגב התחתון.
לעיתים התפתחות הכאב היא מידית כתוצאה מתנועה לא נכונה, ופעמים רבות מדובר בבעיה שמתפתחת לאורך זמן. כאבי הגב הנפוצים ביותר הם כאבי גב תחתון הנגרמים עקב התכווצות של השרירים שמחזיקים את לעמוד השדרה באזור הגב התחתון וכאבי גב עליון, הנגרמים עקב מתח ונוקשות באזור הצוואר.

כאבי גב? יש פתרון טבעי

כמי שעוסקת בריפוי נטורופטי,עלי להדגיש את חשיבות התזונה במניעה וטיפול בכאבי גב.
הקשר לתזונה הוא קודם כל לבקרת משקל.עודף משקל יוצר עומס יתר על בסיס האגן והברכיים,וכמובן יחמיר את כאבי הגב.
נגיעה נוספת של התזונה לבעיה זו היא הדלקת.כפי שכתבתי,בכל כאב מעורב הליך דלקתי כרוני שלו משמעויות הרסניות מרחיקות לכת מעבר לכאב.כדי לעצור ולמגר הליך דלקתי עלינו להימנע מסוכרים,ממתקים,שתיה מתוקה ,בצקים,קופאין ואלכוהול.להרבות באכית ירקות ירוקים וכתומים,דים,טחינה,קטניות ומזונות מלאים.
יש נטיה לחשוב שאכית מוצרי חלב תועיל,בשל תכולת הסידן שלהם.טעות.מוצרי חלב יגבירו את התהליך הדלקתי וסיוד הרקמות הרכות.
אבל כל מקרה לגופו,חשוב לבדוק ולאבחן רגישויות למזון,לשלול המצאות מזהמים המגבירים את ההליך הדלקתי,כמו חיידקים,פרזיטים ופטריות.
את כל הנתונים לגבי רגישויות למזון,רמת הדלקת,מצב המתח ומקום הפגיעה בגב ניתן לראות בבדיקה ממוחשבת ולא פולשנית בשם גלובל דיאגנוסטיק ברשת מרפאות ביו-קיור.

ראדיקלים חופשיים

ראדיקלים חופשיים הינם מולקולות פתוחות המתקיימות בגופינו ,והינן חלק בלתי נפרד מהעמערך החיסוני שלנו,אולם ברמה גבוהה מידי הם מאיצים הליכי זיקנה,דלקת ומחלות כרוניות.
רמת הראדיקלים החופשיים בגוף גדלה כתוצאה מלחץ,שימוש בתרופות,מזון שמן,וקרינה.
רמת ראדיקלים חופשיים גבוהה תפגע בשלמות הרקמות,תדלל את העצמות ותיצור דלקת.
ניתן למנוע את שגשוג הראדיקלים החופשיים בשמירה על אורח חיים בריא ושימוש בתוספים המכילים נוגדי חימצון,כמו נוטריגארד או ויהפלוואן מבית BioCare אנגליה.
חלק מבדיקת האיבחון ברשת ביו-קיור הוא איבחון רמת הראדיקלים החופשיים במערכת השלד,ורת המעורבות שלהם ביצירת הכאב.

תוספי תזונה מומלצים

בנוסף להקפדה על תזונה נכונה וצריכה מספקת של חלבון וחומצות שומן חיוניות, ישנם גם מספר תוספי תזונה מומלצים, שיכולים לסייע בהקלה על כאבי הגב.
הדרכה בנושא תזונה,ושימוש מושכל בתוספי תזונה הינו חלק בלתי נפרד מההליך הטיפולי בקליניקת ביו-קיור.

MSM נוגד דלקת טבעי, מפחית כאבים ומסייע לשחרר שרירים מכווצים. מומלץ לקחת באופן יומיומי 2000-3000 מ"ג. לקחת עם כל ארוחה.חשוב לצרוך את זה המשלב ויטמין C .
• ציטראז שילוב של סידן ומגנזיום- השילוב של סידן ומגנזיום הוא יעיל ביותר לשחרור של שרירים מכווצים ולפעילות תקינה של השרירים וכן חשוב למבנה תקין של העצמות. בפורמולה זו להבדיל מאחרות היחס בין מגנזיום לקלציום הוא מגנזיום לאחד קלציום.מומלץ ליטול לפני השינה.
• פרוצידין-הרכב של נוגדי חימצון ממקור של פירות יער בשילוב סלרי.חשוב מוד להפחתת הדלקת והבצקת ברקמות.
• חומצה בוסוולית-שילוב של כורכום גינגר ושרף עץ הבוסווליה.פומולה עוצמתית במיוחד המפנה חומצת שתן וקריסטלים מהרקמות,ומטפלת בדלקת.

טיפולי תדרים להפגת מתחים

טיפול חדשני ושונה שעליו אני ממליצה בחום הינו טיפול בתדרים.
כפי שציינתי כדי לטפל בכאב,יש להבין וללמוד מה מקורו.לאחר בדיקת איבחון מקיפה וממוחשבת מערכת הגלובל דיאגנוסטיק,מזהה את מקור הכאב,רמת הדלקת,רמת הראדיקלים החופשיים ואחוזי הפתוגנים המזהמים בגוף.
מערכת מתקדמת זו מתוכנתת לסידרת טיפולים חשמליים,המבוצעים באוירה נהדרת של מוסיקה והרפיה,היוצרים שינוי מדהים בתחושה הכללית,מטפלים במקור הבעיה ומפחיתים את הכאב.

ארומתרפיה להקלה על מתח וכאב

ארומתרפיה יעילה גם להקלה על הכאב והמתח בשרירי הגב, להרגעת המתחים הנפשיים, להעמקה של הנשימה וכן לשיפור ההרגשה הכללית.
• עיסוי מקומי של שמן לחימום השרירים,המכיל שמנים אתריים אורגניים מבית נילס יארד הבריטית) יהיה יעיל לשיפור בזרימת הדם לשרירים, לריפוי הדלקת והרגעה של מתח ולחץ שנוטים להצטבר בשרירי הגב.
• אמבטיה עם שמנים אתרים להרגעה והפגת מתחים תהיה יעילה ביותר לשיכוך של
• כאבי הגב.. לתוך 1/2 כוס של מלח גס מטפטפים כ20 טיפות שמן עיסוי מרגיע –נילס יארד ויושבים במים החמימים כ-15 עד 20 דקות, הגוף נרגע ומתרפה כולו, הנשימה איטית ועמוקה והכאבים שוככים לאט.

תרגילים להקלה על כאבי גב

פעילות גופנית, יומיומית וקבועה, היא דרך נפלאה ויעילה מאוד למנוע כאבי גב ולטפל בהם. מומלץ להמשיך ולהתנועע גם כאשר יש כאבי גב, כמובן בלי להחמיר את הכאב.
ישנם מספר תרגילים שניתן לעשות כדי להקל על העומס שנוצר בגב התחתון, שעוזרים לשפר את זרימת הדם ולהפחית את הכאב. מטרתם של התרגילים לרווח בין החוליות של עמוד השדרה ולהפחית את הלחץ שנוצר בין החוליות, למתוח את השרירים ולשחרר אותם.
את התרגילים מומלץ לבצע באופן יומיומי, גם בזמן הופעתם של כאבי גב, וכן למניעה. להתאמת תרגילים למצב הגופני מומלץ להתייעץ עם מומחים העוסקים בתחום, פיזיותרפיסטים, מורים ליוגה או פילאטיס.

ד"ר אתי נחשון Ph.D
נטורופטית